Tegyük fel, a következő feladatot kapjuk a megbízónktól: domboldali telkét szeretné teljes egészében kiegyenlíteni úgy, hogy töltésanyagot ne kelljen hozni, és a kitermelt talaj elhelyezésére sincsen – olcsó – lehetőség.
A megoldás elméletben egyszerű, hiszen mindössze annyit kell tennünk, hogy készítünk egy, a végleges állapotnak megfelelő geometriájú új felületet, adott rézsűvonaltól kimetszeni a meglévő felülethez, majd az új felületet addig emelni/süllyeszteni, amíg a töltés és bevágás mennyisége meg nem egyezik.
Ennyi a feladat; viszont egy fontos dologról megfeledkeztünk: mi a helyzet a telekhatárral? Mi a garancia arra, hogy a felületünk mozgatása közben a rézsű körömvonala nem nyúlik túl rajta, illetve ellenkezőleg, nem lesz néhány méterrel beljebb a telekhatártól, értékes területet véve el ezzel a telekből? Leginkább semmi, és ha a hagyományos módon közelítjük meg a kérdést, pontosan ez is lesz az eredmény.
A megoldás nem sokkal bonyolultabb az imént felvázoltnál, csak éppen fordítva kell megközelíteni a feladatot: a rézsűt nem az új felületből fogjuk indítani, hanem ellenkezőleg: a telekhatár lesz a kiindulási vonalunk. Nézzük mindezt lépésenként:
- Vegyük fel a telekhatárt egy folytonos, zárt vonallánccal
- Készítsünk vezérlővonalat belőle és rendeljük hozzá a terep magasságait
- Hozzunk létre egy egyszerű segédfelületet a telek fölé a kívánt esésviszonyokkal (pl. 1.5% esés a lejtő irányában) úgy, hogy a felület határvonala mindenhol kívül essen a telekhatáron
- Emeljük fel a segédfelületet úgy, hogy belemetsszen a terepbe (pl. a telek középpontja és segédfelület ugyanazon pontja legyen egy magasságban)
- Készítsünk adott esésű rézsűt a telekhatár-vezérlővonalból a segédfelülethez, automatikus felületkészítéssel
- Töltsük ki az új körömvonallal körbezárt részt
- Rézsűtérfogat számítással ellenőrizzük a töltés és a bevágás mennyiségét (első közelítésben ez biztosan nagy eltérést mutat)
- A segédfelületünket (nem a rézsűcsoportot vagy a vezérlővonalat!) emeljük/süllyesszük a mennyiségeknek megfelelően. A rézsű a kitöltéssel együtt automatikusan módosulni fog (Civil 3D 2009 felett), és vele együtt a mennyiségszámítás is
- Néhány iterációs lépéssel a térfogatok különbségét közel nullára lehet redukálni
- Íme a kész, kiegyenlített területünk a telekhatár pontos megtartásával!
A fenti példán látható, hogy egy ilyen probléma megoldása Civillel egyáltalán nem ördöngősség. Azonban ha nem sík felületet akarunk képezni, hanem adott esetben mondjuk tetőszelvényt, netán meglévő árok is húzódik a telekhatárhoz közel; már egy jóval összetettebb, és egyben izgalmasabb feladattal van dolgunk.